Sprawdź nowy, rozszerzony kurs dla rejestratorek medycznych

Sześciogodzinne, intensywne szkolenie w obniżonej cenie za wczesny zapis. Sprawdź najbliższe dostępne terminy!

Podstawy cyberbezpieczeństwa- jak stworzyć bezpieczne hasło i uchronić się przed wyciekiem?

Podstawy cyberbezpieczeństwa- jak stworzyć bezpieczne hasło i uchronić się przed wyciekiem?

Jak przestępcy uzyskują dostęp do kont użytkowników? 

Aby nauczyć się lepiej chronić nasze hasło, należy zrozumieć sposoby działania przestępców. Oczywiście przełamywanie haseł to nie jedyne sposoby, które wykorzystują cyberprzestępcy aby przejąć kontrole nad kontem, ale dzisiaj skupimy się na właśnie na nich. Wiele ataków skupia się na hasłach i podstawowymi sposobami ataku są: 

Atak słownikowy 

Jeśli użyjemy zbyt łatwego do odgadnięcia hasła, może ono zostać złamane przy pomocy słownika czyli programu, który jest zbiorem najpopularniejszych słów lub popularnych ciągów znaków, np. „haslo”, „123456”, „haslo2024” 

Wiele stron- jedno hasło 

W mediach często można usłyszeć informację, o tym że „wyciekły” hasła z którejś popularnej strony. Oznacza to mniej więcej tyle, że dana strona stała się celem ataku w wyniku, którego przestępcy uzyskali dostęp do haseł użytkowników tej strony. 
W takim przypadku jeśli używamy tego samego hasła w wielu witrynach, przestępcy mają dostęp do naszych kont w bardzo prosty sposób- wystarczy wpisać wykradzione hasło w innej witrynie. 

Keylogger- kradzież haseł bezpośrednio z naszego komputera 

Keylogger to rodzaj złośliwego oprogramowania, które rejestruje wszystkie wpisywane przez użytkownika znaki na klawiaturze. Oprogramowanie to działa na naszym komputerze w tle, trudno je zauważyć i w przypadku bycia ofiarą takiego oprogramowania nie pomoże nam silne hasło, ani różne hasła w różnych witrynach. 

Fałszywe witryny

Kolejnym sposobem działania przestępców jest tworzenie fałszywych witryn, które są łudząco podobne do ich prawdziwych wersji. Hakerzy tworząc stronę podszywającą się np. pod stronę logowania Facebooka, starają się nakłonić użytkownika do wpisania swoich danych logowania na fałszywej stronie, a następnie wykorzystać wykradzione dane do logowania już na prawdziwej stronie. 

Jak się zabezpieczyć? 
 

Twórz silne hasła 

Postaraj się aby Twoje hasło miało przynajmniej 8 znaków, a lepiej gdyby było jeszcze dłuższe- eksperci sugerują aby miały one 18 znaków. 
Nigdy nie używaj w swoim haśle nazwy użytkownika, swojego imienia lub imion członków swojej rodziny czy zwierząt. Aby nie narazić się na atak słownikowy, należy unikać również ciągów znaków takich jak 123, abcd, qwerty i tym podobnych. 
Dobrym sposobem jest użycie trzech (lub więcej) losowych słów, które będą dla Ciebie łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia przez kogoś innego. Warunkiem bezpiecznego hasła jest możliwość zapamiętania go, ponieważ zapisywanie hasła na papierze jest bardzo złą praktyką. 

Nie używaj tego samego hasła w wielu witrynach

Jak wyżej wspomnieliśmy, nawet silne hasło używane w wielu witrynach nie uchroni nas przed włamaniem. Dlatego ważnym jest używanie różnych haseł w każdej witrynie. 
Należy unikać jednak takich połączeń jak „ImięNazwaWitryny” ponieważ jest ono bardzo łatwe do odgadnięcia. 

Zadbaj o aktualność swojego oprogramowania

Przed wyżej wymienionym zagrożeniem jakim są keyloggery może uchronić nas regularna aktualizacja oprogramowania używanego na naszym komputerze. Zarówno system operacyjny jak i programy antywirusowe zazwyczaj mają regularne aktualizacje bezpieczeństwa. Przestępcy zmieniają swoje metody działania, a producenci oprogramowania starają się za nimi nadążać udostępniając aktualizacje. Dlatego ważnym jest abyśmy jako użytkownicy nie ignorowali komunikatów o aktualizacji i zawsze dbali o „świeżość” naszego oprogramowania. 

Złośliwe witryny

Tworząc fałszywe witryny, w założeniu mają być one trudne do odróżnienia od prawdziwych więc nie zawsze ocena „wzrokowa” jest możliwa. W pierwszej kolejności powinniśmy wyrobić w sobie nawyk nie klikania w podejrzane linki. Tylko takie zachowanie daje nam 100% pewności. Fałszywe linki mogą do nas dotrzeć za pomocą SMS’a, maila, komunikatora internetowego lub możemy trafić na nie w mediach społecznościowych. Jeśli nie jesteś w 100% pewien, że strona która prosi o podanie hasła jest prawdziwą stroną nigdy nie podawaj tam swoich danych. 

Zasady cyberbezpieczeństwo i ochrony swojego hasła- podsumowanie 

Hasło chroni dostępu do wielu naszych danych od kont w mediach społecznościowych po konta bankowe dlatego tak ważnym jest dbanie o jego bezpieczeństwo. Przy tworzeniu hasła wykorzystaj powyższe wskazówki, aby zwiększyć szanse obrony przed atakami. 
Ponad to należy zwrócić uwagę również do kogo należy komputer, na którym wpisujemy nasze hasło. Najlepiej trzymać się zasady ograniczonego zaufania i logować się wyłącznie na swoich urządzeniach. 
Nie należy również wysyłać swojego hasła za pomocą maila czy komunikatora internetowego, a gdy mamy chociaż cień podejrzenia że nasze hasło mogło zostać złamane lub ktoś inny może korzystać z naszego konta należy jak najszybciej zmienić hasło. 

Jeśli chcesz nauczyć się lepiej chronić swoje dane zarówno te prywatne jak i firmowe, dowiedzieć się jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci i jak się przed nimi bronić wybierz szkolenie z cyberbezpieczeństwa, które w łatwy sposób pomoże Ci zrozumieć tematykę bezpieczeństwa w sieci.