Sprawdź nowy, rozszerzony kurs dla rejestratorek medycznych

Sześciogodzinne, intensywne szkolenie w obniżonej cenie za wczesny zapis. Sprawdź najbliższe dostępne terminy!

Działalność nierejestrowana i popularne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Działalność nierejestrowana i popularne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Czym jest działalność nierejestrowana? 

Działalność nierejestrowana, zwana również działalnością nierejestrową lub działalnością bez rejestracji, to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga formalnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes bez konieczności spełniania wszystkich formalności i ponoszenia związanych z tym kosztów.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej:

  • Przychody: Miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
  • Osoba fizyczna: Działalność nierejestrowana może być prowadzona tylko przez osobę fizyczną.
  • Brak działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy: Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie mogła w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana jest szczególnie atrakcyjna dla osób oferujących dorywczo usługi lub sprzedających rękodzieło. Pozwala na zdobycie doświadczenia i przetestowanie rynku bez ryzyka finansowego. 

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce:

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza najprostsza forma prowadzenia firmy, z tego względu również najczęściej wybierana. Łatwo ją zarejestrować i prowadzić księgowość. W przypadku tej formy przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, polecana małym firmom, freelancerom, rękodzielnikom 
  2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) inaczej nazywaną spółką z o.o., jest to nieco bardziej skomplikowana i sformalizowana forma prowadzenia działalności. Wymaga wpisu do KRS i prowadzenia pełnej księgowości, ale zapewnia większe bezpieczeństwo bo przedsiębiorca nie odpowiada w jej przypadku całym swoim majątkiem. Jest to dobry wybór dla większych przedsiębiorstw i dynamicznie rozwijających się firm. 
  3. Spółka cywilna ten sposób prowadzenia działalności polega na umowie co najmniej dwóch osób, którzy wspólnie prowadzą działalność gospodarczą, nie zyskuje osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Często wybierana przez firmy rodzinne, partnerów prowadzących działalność wspólnie. 
  4. Spółka komandytowa  forma spółki, w której występują dwa rodzaje wspólników: komplementariusze, którzy prowadzą sprawy spółki i ją reprezentują i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, oraz komandytariusze, którzy odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów. Jest to dobra opcja dla firm, które chcą przyciągnąć inwestorów bez oddawania im pełnej kontroli nad biznesem.
     

Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, skala operacji czy poziom ryzyka. Działalność nierejestrowana jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić swój pomysł na biznes. Dla bardziej zaawansowanych i ambitnych projektów warto rozważyć jedną z form zarejestrowanej działalności gospodarczej, takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. Jeśli planujesz założyć własną firmę lub ją prowadzisz, ale chcesz dowiedzieć się więcej na temat form prowadzenia działalności lub księgowości sprawdź szkolenia z księgowości lub szkolenia dla przedsiębiorców.