Zamów szkolenie zamknięte dla swojej placówki!

Sprawdź nasze propozycje szkoleń zamkniętych lub uzupełnij formularz i opisz szkolenie, którego potrzebujesz.

Windykacja polubowna- jak poradzić sobie z różnymi typami dłużników?

Windykacja polubowna- jak poradzić sobie z różnymi typami dłużników?

Gry dłużników to określenie wywodzące się z psychologii transakcyjnej, które opisuje różne strategie i taktyki, jakie stosują dłużnicy w celu uniknięcia spłaty zobowiązań. Te zachowania często mają formę manipulacji czy też wywierania wpływu na wierzyciela, aby opóźnić lub całkowicie uniknąć odpowiedzialności za dług. Gry dłużników mogą przyjmować różne formy i być stosowane w różnych kontekstach, od prywatnych pożyczek po korporacyjne długi.

Radzenie sobie z dłużnikami i skuteczna windykacja

Aby jak najlepiej radzić sobie w rozmowach i negocjacjach z dłużnikami, warto poznać sposoby ich działania. Poniżej przedstawię kilka przykładów gier, które stosują dłużnicy w celu unikania spłaty należności. 

Przykłady gier dłużników:

  1. Odmowa uznania długu – Dłużnik twierdzi, że nie pamięta zaciągnięcia długu lub kwestionuje jego ważność, twierdząc, że nie został poprawnie poinformowany o warunkach pożyczki.

  2. Przesuwanie odpowiedzialności – Dłużnik próbuje przekonać, że to wierzyciel jest odpowiedzialny za powstałą sytuację, na przykład przez niejasne warunki umowy lub przez niewłaściwe doradztwo.

  3. Obietnice bez pokrycia – Dłużnik wielokrotnie obiecuje spłatę w określonych terminach, ale nigdy ich nie dotrzymuje, często przedłużając terminy lub wymyślając nowe wymówki.

  4. Wzbudzanie współczucia – Dłużnik opowiada o swoich trudnych sytuacjach życiowych w nadziei, że wierzyciel zlituje się nad nim i odpuści część długu lub całość.

  5. Zmiana tematu – Gdy rozmowa skupia się na długu, dłużnik szybko zmienia temat lub skupia się na innych, mniej istotnych kwestiach, aby uniknąć konfrontacji związanej z długiem.

  6. Zagrożenie przeciwdziałaniami – Dłużnik grozi, że jeśli wierzyciel podejmie próby egzekucji długu, to on sam podejmie działania prawne przeciwko wierzycielowi, na przykład oskarżając go o nękanie.

Każdy kto choć raz miał do czynienia z dłużnikami w powyższym tekście na pewno rozpoznaje znajome schematy działania. Przykładów gier może być o wiele więcej, natomiast znając sposoby radzenia sobie w negocjacjach będziemy w stanie skutecznie negocjować z niemal każdym dłużnikiem. 

Jak radzić sobie z grami dłużników?

Efektywne zarządzanie sytuacjami, w których dłużnicy grają w gry, wymaga jasnego zrozumienia praw i obowiązków zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Oto kilka strategii:

  • Asertywna komunikacja: Zachowanie profesjonalizmu i asertywności w komunikacji, ustawienie jasnych oczekiwań co do terminów i warunków spłaty.

  • Dokumentacja: Utrzymywanie szczegółowej dokumentacji wszystkich transakcji, komunikacji i umów z dłużnikiem.

  • Negocjacje: Bycie otwartym na negocjacje może pomóc w rozwiązaniu sytuacji bez eskalacji konfliktu, jednakże należy unikać ustępstw, które mogłyby podważyć twoją pozycję.

  • Mediacja lub doradztwo prawne: W niektórych przypadkach korzystanie z usług mediatora lub doradcy prawnego może pomóc w znalezieniu rozwiązania akceptowalnego dla obu stron.

Rozumienie i identyfikacja gier dłużników jest kluczowe dla skutecznego zarządzania długami i może pomóc w uniknięciu wielu problemów związanych z odzyskiwaniem należności.

Jeśli w swojej firmie mierzysz się z problemem nieopłaconych faktur i dłużników warto zainteresować się szkoleniami ze skutecznej windykacji oraz przeszkolić swoich pracowników, aby mogli lepiej sobie radzić w rozmowach dotyczących spłaty zobowiązań.