Kursy Kancelaryjno Archiwalne I i II Stopnia. Sprawdź nowe terminy!

NOWOŚĆ. Od teraz prowadzimy kursy w formule 3-dniowej, 4-dniowej, weekendowej oraz stacjonarnej!

Analiza raportów SIO dla samorządów – jak wykorzystać raporty w praktyce

Szkolenie archiwalne!

Chcielibyśmy Cię poinformować, że szkolenie, które przeglądasz, jest w archiwum. Jeśli jesteś zainteresowany dostępnymi terminami, sprawdź je poniżej.

W przypadku braku terminów lub gdy potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami +48 510 810 990 lub skorzystania z przycisku "Zapytaj o szkolenie".

Inne dostępne terminy

Typ Szkolenie online
Data
06.06.2024
Godzina

09:00 - 14:00 (5h)

Cena
354 zł (netto)
Zapisz się na szkolenie

Nasze recenzje i certyfikaty

(4.8)

(5.0)

RIS: 2.06/00049/2023

ISO 9001:2015

ISO: 9001:2015

Szkolenie archiwalne

Szkolenie z analizy raportów SIO dla samorządów

Celem szkolenia jest nabycie umiejętności efektywnego wykorzystania danych z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) w codziennej pracy. 

Szkolenie skupi się na analizie i interpretacji różnych rodzajów raportów dostępnych w SIO, w tym danych RSPO, informacji o uczniach i nauczycielach, a także danych budżetowych.

Uczestnicy nauczą się również, jak wykorzystywać te informacje do:

 • weryfikacji danych subwencyjnych,
 • szacowania subwencji ostatecznej,
 • rozbicia subwencji oświatowej na szkoły,
 • oceny efektywności finansowej.


Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu:

 1. Rozwój Kompetencji Analitycznych: Uczestnicy zdobędą umiejętności analizy i interpretacji danych z raportów SIO
 2. Poprawa Efektywności Zarządzania Finansami: Nauczą się wykorzystywać dane SIO do poprawy efektywności finansowej, w tym do szacowania subwencji oświatowych i rozbijania ich na poszczególne szkoły
 3. Umiejętność Weryfikacji i Kontroli: Zdobędą wiedzę, jak sprawdzać poprawność udzielania dotacji oświatowych i identyfikować potencjalne błędy w danych subwencyjnych

 

Program

 1. Omówienie raportów w strefie pracownika. Raporty bieżące – ograniczenia. Raporty na 30 września. Raporty na koniec miesiąca.
 2. Dane RSPO.
 3. Dane z SIO o uczniach i nauczycielach ze źródeł publicznych.
 4. Dane budżetowe na stronie Ministra Finansów.
 5. Uczniowie – oddziały podstawowe i dodatkowe. Dane dziedzinowe uczniów.
 6. Uczniowie – orzeczenia i opinie.
 7. Nauczyciele – umowy i awanse.
 8. Nauczyciele specjaliści. Kiedy można skorzystać z raportu, a kiedy informacje trzeba skorygować?
 9. Weryfikacja danych subwencyjnych przed 15 grudnia.
 10. Raport o uczniach według wag subwencyjnych. Uczniowie do wag na 30 września i uczniowie do wag średniorocznych.
 11. Raport o nauczycielach i ich stopniach awansu. Etat subwencyjny. Etat subwencyjny w przedszkolu – procedura sprawdzania – narzędzia excelowe MEiN. Wpływ błędu w raportach o nauczycielach na wysokość subwencji.
 12. Wykorzystanie raportów SIO do wstępnej weryfikacji poprawności udzielania dotacji oświatowych.
 13. Szacowanie wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych na podstawie raportów.
 14. Szacowanie subwencji ostatecznej.
 15. Rozbicie subwencji oświatowej na szkoły.
 16. Szacowanie metryczki na kształcenie specjalne. Szacowanie wartości „Śinne”.
 17. Raporty z SIO, a dane z arkusza organizacji.
 18. Samorząd na tle innych samorządów. Wydatki na ucznia. Procentowy poziom dopłat ze środków własnych. Średnia wielkość oddziału szkoły lub przedszkola. Kluczowe statystyki do finansów. Czy moi sąsiedzi radzą sobie lepiej ode mnie?
 19. Kontrola obowiązku szkolnego. Nieoczywista funkcjonalność SIO.
 20. Wprowadzanie danych do nowego SIO w kontekście naliczenia części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządu. Aspekty merytoryczne dotyczące wprowadzania danych do nowego SIO.
 21. Omówienie najczęstszych błędów popełnianych przy wprowadzeniu danych do subwencji.

 

Inne formy finansowania tego szkolenia:

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS):

O dofinansowanie może wnioskować każdy pracodawca, zatrudniający co najmniej jednego pracownika. Jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają żadnego pracownika, nie mogą ubiegać się o wsparcie.

 • Znajdź właściwy urząd i sprawdź terminy naboru wniosków. Następnie pobierz i wypełnił wniosek, który zazwyczaj jest dostępny na stronie urzędu.

 

Baza Usług Rozwojowych (BUR):

Baza Usług Rozwojowych to ogólnodostępna, darmowa baza oferująca usługi szkoleniowe i doradcze z europejskim dofinansowaniem. Dzięki Bazie możesz kontynuować edukację, zdobywać wiedzę, poszerzać kompetencje i kwalifikacje. 

 

Trener

Grzegorz Pochopień

Przez 6 lat pracownik Ministerstwa Finansów, później przez 9 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Ministerstwie Edukacji Narodowej na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat).

Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.
„Nieocenione doświadczenie w obszarze finansowania oświaty, wiedza z zakresu analiz oraz wieloletnia współpraca z samorządami, szkołami i instytucjami oświatowymi pozwoliły mi na zdobycie Państwa zaufania i szacunku oraz gwarantują, że tworzona dla Państwa oferta w zakresie doradztwa w obszarze oświaty jest najlepszą na rynku.”

Szkolenie archiwalne