Zapisz się na DARMOWY webinar: RODO w Administracji Publicznej

Sprawdź termin wydarzenia i zgłoś uczestnictwo. Liczba miejsc ograniczona!

Media w dobie dezinformacji: jak uniknąć bańki medialnej i fake newsów?

Szkolenie online

Szkolenie archiwalne!

Chcielibyśmy Cię poinformować, że szkolenie, które przeglądasz, jest w archiwum. Jeśli jesteś zainteresowany dostępnymi terminami, sprawdź je poniżej.

W przypadku braku terminów lub gdy potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami +48 510 810 990 lub skorzystania z przycisku "Zapytaj o szkolenie".

Nasze recenzje i certyfikaty

(4.8)

(5.0)

RIS: 2.06/00049/2023

ISO 9001:2015

ISO: 9001:2015

Szkolenie archiwalne

Opis szkolenia

Szkolenie dotyczące bańki medialnej, fake news oraz dezinformacji jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdy ilość informacji, które do nas docierają, jest ogromna, a nie wszystkie z nich są prawdziwe i rzetelne. Celem szkolenia jest nauka rozpoznawania i unikania pułapek związanych z bańką medialną oraz dezinformacją w mediach.

Szkolenie będzie prowadzone w sposób interaktywny, z wykorzystaniem studiów przypadków oraz dyskusji z uczestnikami. Ćwiczenia i zadania praktyczne pomogą uczestnikom w ćwiczeniu umiejętności rozpoznawania i unikania bańki medialnej oraz dezinformacji.

 

Adresaci:

 • nauczyciele/ nauczycielki wszystkich typów szkół,
 • edukatorzy/ edukatorki
 • pracownicy instytucji kultury

 

Korzyści:

 1. Poznanie pojęć: bańka medialna, fake news, dezinformacja.
 2. Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia wobec przekazywanych informacji.
 3. Rozpoznawanie fałszywych informacji oraz sposobów weryfikacji ich prawdziwości.
 4. Zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu mediów na nasze myślenie i postawy.
 5. Kształtowanie umiejętności selekcjonowania informacji z różnych źródeł.

Wybierając nasz kurs online zyskujesz:

 • Bezpośredni kontakt z prowadzącym
 • Możliwość dyskusji i zadawania pytań na bieżąco
 • Komplet materiałów szkoleniowych w cenie
 • Certyfikat od Instytucji Szkoleniowej po zakończeniu nauczania, będący potwierdzeniem zdobytych umiejętności i wiedzy.
   

Program

 1. Wstęp do pojęć: bańka medialna, fake news, dezinformacja.
 2. Analiza przypadków dezinformacji i fake newsów.
 3. Przykłady bańki medialnej - jak działa, jak wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości.
 4. Analiza źródeł informacji - jak weryfikować ich wiarygodność.
 5. Ćwiczenia w selekcjonowaniu informacji i weryfikowaniu ich prawdziwości.
 6. Rola mediów społecznościowych w propagowaniu fake newsów i dezinformacji - jak chronić się przed nimi.
 7. Omówienie różnych strategii przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym informacjom.

Inne formy finansowania tego szkolenia:

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS):

O dofinansowanie może wnioskować każdy pracodawca, zatrudniający co najmniej jednego pracownika. Jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają żadnego pracownika, nie mogą ubiegać się o wsparcie.

Baza Usług Rozwojowych (BUR):

Baza Usług Rozwojowych to ogólnodostępna, darmowa baza oferująca usługi szkoleniowe i doradcze z europejskim dofinansowaniem. Dzięki Bazie możesz kontynuować edukację, zdobywać wiedzę, poszerzać kompetencje i kwalifikacje. 

Trener

Katarzyna Czubińska

Absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, Psychologii Społecznej na SWPS, studiów StART w Warszawskiej Szkole Filmowej, Zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także podyplomowego dziennikarstwa na UAM. Od 2023 absolwentka Service Design na Uniwersytecie SWPS.
Jest trenerką, mentorką, prelegentką. Zajmuje się prowadzeniem szkoleń, warsztatów i webinarów dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury, a także młodzieży. Projektuje oferty. Tworzy materiały, artykuły metodyczne i edukacyjne, kursy online, projektuje szkolenia. Koordynuje sekcję edukacyjną Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych oraz Gildię Szkół NieZwykłych. Była członkinią Zespołu ds. Młodej Widowni SKSiL. Współorganizowała ogólnopolską konferencję filmoznawczą dla nauczycieli pod nazwą „Przestrzenie Inspiracji” w Lublinie. W 2015 roku została nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii edukacji młodego widza.
Szkoliła, doradzała m.in.: Narodowe Centrum Kultury, Centralny Dom Technologii, Fundacja Orange, Fundacja Centrum Cyfrowe, Cyfrowy Dialog, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Muzeum Polin, Fundacja Forum Dialogu, Fundacją Civis Polonus, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, ŻIH, Fundacją Taki Jestem, Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacją Generator, Against Gravity, Monlith Films, Forum Film, Cinema City, Helios, Ośrodek Rozwoju Kompetencji i Edukacji WSiP, a także pracowników domów kultury, centrów kultury i bibliotek w całym kraju.

 

Szkolenie archiwalne