Kurs kadry i płace- cykl spotkań, zajęcia w każdy czwartek!

Sprawdź aktualną promocję, RABAT aż 30%!

Zmiany w finansowaniu (dotacjach) od 2025 roku dla placówek dotowanych według nowych przepisów

Data
09.12.2024
Godzina

09:00 - 13:00

Trener

Grzegorz Pochopień

Cena
454 zł (netto)
Pobierz program PDF z kartą zgłoszeniową

14-dniowa gwarancja satysfakcji lub zwrot pieniędzy

Co otrzymasz?

Certyfikat- Wersja elektroniczna

Udział w wydarzeniu na żywo

Materiały szkoleniowe

Oprawiony Certyfikat

+ 99.00 zł

Nasze recenzje i certyfikaty

(4.9)

(5.0)

RIS: 2.06/00049/2023

ISO 9001:2015

ISO: 9001:2015

Szkolenie ze zmian w finansowaniu skierowane jest do placówek oświatowych, które stoją przed koniecznością dostosowania się do znaczących zmian w systemie finansowania edukacji. 
Od 2025 roku zastąpiona zostanie subwencja oświatowa nowo wprowadzonym systemem potrzeb oświatowych, który znacząco zmieni zasady przyznawania dotacji. 
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do skutecznego zarządzania finansami placówki w nowym otoczeniu prawnym i ekonomicznym, ze szczególnym uwzględnieniem zasad finansowania nauczania dzieci niepełnosprawnych oraz innych zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu:

Uczestnicząc w szkoleniu ze zmian w finansowaniu placówek oświatowych:

  1. Poznasz kluczowe aspekty nowego modelu finansowania, co pozwoli im lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany;
  2. Dowiesz się, jak nowe przepisy wpłyną na kwotę dotacji dla uczniów niepełnosprawnych;
  3. Nauczysz się, jak korzystać z narzędzi do obliczania przyszłych dotacji, co zwiększy precyzję planowania budżetowego;
  4. Zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie wypełniania Systemu Informacji Oświatowej;
  5. Poznasz nowe kryteria i warunki otrzymywania dotacji;
  6. Praktyczne ćwiczenia z użyciem arkuszy kalkulacyjnych ułatwią zrozumienie i stosowanie nowych przepisów w codziennej pracy;
  7. Zdobędziesz aktualną wiedzę o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących finansowania oświaty.

Adresaci szkolenia:

  • Dyrektorzy szkół i przedszkoli,
  • Kierownicy finansów w placówkach oświatowych,
  • Pracownicy administracyjni odpowiedzialni za zarządzanie budżetem oświatowym,
  • Osoby zajmujące się planowaniem i rozwojem w sektorze edukacji.

Program szkolenia:

  1. Nowy system finansowania oświaty- potrzeby oświatowe a subwencja oświatowa. Co nowy system zmieni w dotacjach?

  2. Zmiany w finansowaniu orzeczeń- finansowanie godzin realizowanych z IPETów. Jak zmieni się kwota dotacji na uczniów niepełnosprawnych? Jak utrzymać wysokie finansowanie uczniów niepełnosprawnych na obecnym poziomie? Jak prawidłowo wypełnić w SIO godziny realizowanych orzeczeń (praca z rzeczywistą aplikacją SIO).

  3. Omówienie nowego rozporządzenia o podziale potrzeb oświatowych na 2025 rok- jakie zmiany w finansowaniu będą wprowadzone, jak zmieni się kwota dotacji na ucznia szkoły, jakie będą dotacje na uczniów niepełnosprawnych, jak oszacować wysokość dotacji w 2025 roku?

  4. Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej- obowiązek bieżącego wypełniania SIO w związku z wyrównaniem kwoty nowej subwencji (potrzeb oświatowych) dla samorządu po skończonym roku. Jaki wpłynie to na wysokość dotacji dla samorządu?

  5. Zmiana terminu naliczenia nowej subwencji (potrzeb oświatowych) - przedstawienie nowego terminarza i obowiązków dyrektorów placówek dotowanych w tym zakresie.

  6. Nowe warunki otrzymania dotacji.

  7. Kwota potrzeb oświatowych na ucznia szkoły: Co to jest standard finansowy A? Co to jest wskaźnik Di i jaki ma wpływ na wysokość dotacji? Co oznaczają wagi w rozporządzeniu o podziale potrzeb oświatowych?

  8. Model w arkuszu kalkulacyjnym pozwalający oszacować kwotę dotacji w 2025 r.- praktyczne warsztaty.

  9. Jak obliczyć wyrównanie kwoty dotacji w kwietniu/w maju w związku z nowym systemem- praktyczne warsztaty.

  10. Od kiedy jest należna kwota dotacji wynikająca z danej wagi, np. z orzeczenia, z wagi na tzw. małą szkołę, wagi na oddział sportowy itd.?

  11. Pytania od Uczestników.

Trener

Grzegorz Pochopień

Przez 6 lat pracownik Ministerstwa Finansów, później przez 9 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Ministerstwie Edukacji Narodowej na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat).

Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.
„Nieocenione doświadczenie w obszarze finansowania oświaty, wiedza z zakresu analiz oraz wieloletnia współpraca z samorządami, szkołami i instytucjami oświatowymi pozwoliły mi na zdobycie Państwa zaufania i szacunku oraz gwarantują, że tworzona dla Państwa oferta w zakresie doradztwa w obszarze oświaty jest najlepszą na rynku.”