Kursy Kancelaryjno Archiwalne I i II Stopnia- Nowe Terminy!

Sprawdź zbliżające się terminy. Zapisz się na kurs z egzaminem i zdobądź certyfikat!

Przygotowanie uchwały dotacyjnej

Szkolenie archiwalne!

Chcielibyśmy Cię poinformować, że szkolenie, które przeglądasz, jest w archiwum. Jeśli jesteś zainteresowany dostępnymi terminami, sprawdź je poniżej.

W przypadku braku terminów lub gdy potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami +48 510 810 990 lub skorzystania z przycisku "Zapytaj o szkolenie".

Nasze recenzje i certyfikaty

(4.8)

(5.0)

RIS: 2.06/00049/2023

ISO 9001:2015

ISO: 9001:2015

Szkolenie archiwalne

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy o tym, jak skonstruować uchwałę dotacyjną, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. 
Podczas szkolenia uczestnicy:

  • zapoznają się z podstawą prawną dotyczącą finansowania zadań oświatowych
  • nauczą się, jakie elementy powinna zawierać prawidłowo skonstruowana uchwała, 
  • oraz jak przygotować załączniki, które umożliwią efektywne naliczanie i rozliczanie dotacji. 

Szkolenie poprowadzi doświadczony ekspert, były pracownik MEN, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże uczestnikom zrozumieć złożoność procesu dotacyjnego i nauczy, jak unikać błędów przy jego realizacji.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu z przygotowania uchwały dotacyjnej:

  1. Zdobycie praktycznej wiedzy o konstrukcji uchwał dotacyjnych zgodnych z aktualnymi przepisami prawa.
  2. Nauczenie się, jak skutecznie przygotować i zastosować załączniki do uchwały, co ułatwi naliczanie i rozliczanie dotacji.
  3. Zrozumienie roli i odpowiedzialności dyrektorów szkół oraz pracowników samorządowych w procesie dotacyjnym.
  4. Poznanie praktycznych aspektów rozliczania dotacji na wczesne wspomaganie rozwoju oraz kształcenie specjalne uczniów niepełnosprawnych.
  5. Możliwość wymiany doświadczeń z ekspertem i innymi uczestnikami, co pozwoli na lepsze zrozumienie i optymalizację procesu dotacyjnego w samorządzie.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie jest dedykowane pracownikom jednostek samorządu terytorialnego, którzy są zaangażowani w proces naliczania, przekazywania i rozliczania dotacji dla szkół niesamorządowych:

  • Wójtów, 
  • Burmistrzów, 
  • Skarbników, 
  • Wydziałów Oświaty, 
  • Budżetu i innych zajmujących się przekazywaniem i rozliczaniem dotacji dla szkół niesamorządowych.

Program szkolenia:

  1. Podstawa prawna- ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.
  2. Konstrukcja uchwały- ogólne zapisy, naliczenie dotacji, zbieranie informacji do dotacji, rozliczenie dotacji, kontrola dotacji. Omówienie poszczególnych działów.
  3. Wymogi formalno- prawne uchwały- przepisy, które musza znaleźć się w uchwale, przepisy zbędne, które są odrzucane oraz przepisy, które ułatwią naliczanie, rozliczanie i kontrolę dotacji.
  4. Załączniki do uchwały- jak prawidłowo je skonstruować, aby poprawnie i szybko naliczać i rozliczać dotację?
    1. wzór informacji o planowanej liczbie uczniów,
    2. wzór informacji o liczbie uczniów w danym miesiącu,
    3. wzór rozliczenia dotacji.
  5. Dotacja na wczesne wspomaganie rozwoju- jakie informacje powinny znaleźć się w uchwale oraz w załącznikach, aby poprawnie stosować przepisy prawa w tym zakresie.
  6. Dotacja na kształcenie specjalne uczniów niepełnosprawnych- jakie informacje powinny znaleźć się w uchwale oraz w załącznikach, aby poprawnie stosować przepisy prawa w tym zakresie. Wzór rozliczenia dotacji na uczniów niepełnosprawnych.
  7. Omówienie i przedstawienie przykładowej uchwały dotacyjnej.

Trener

Daria Pietrzykowska:

Przez 7 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na początku w Wydziale Analiz w Departamencie Ekonomicznym jako pracownik odpowiedzialny za kwestie planowania i wykonywania budżetu w układzie tradycyjnym i zadaniowym. Potem pracownik w Departamencie odpowiedzialnym za finansowanie zadań oświatowych, później jako Naczelnik Wydziału Statystyki odpowiedzialny za system informacji oświatowej. Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w tym przepisów określających zasady dotowania szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat). Autor nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej zmieniającej SIO na system dostępny przez przeglądarkę internetową.

Absolwentka Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych w Szkole Głównej Handlowej oraz absolwentka Administracji na Politechnice Warszawskiej. Wykształcenie w obszarze analiz (dodatkowo potwierdzone uzyskanym Certyfikatem Analityka Statystycznego SAS), bardzo dobra znajomość teorii ekonomii oraz statystyki i zagadnień modelowania ekonometrycznego w połączeniu ze znajomością specyfiki prawa oświatowego i finansowania zadań oświatowych jest dla Państwa gwarancją otrzymania wsparcia na najwyższym poziomie.


Grzegorz Pochopień:

Przez 6 lat pracownik Ministerstwa Finansów, później przez 9 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Ministerstwie Edukacji Narodowej na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.

Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat).

Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.
 

Szkolenie archiwalne