Kurs kadry i płace- cykl spotkań, zajęcia w każdy czwartek!

Sprawdź aktualną promocję, RABAT aż 30%!

Rezerwa 0,5% subwencji oświatowej – jak otrzymać dodatkowe środki z MEiN?

Szkolenie archiwalne!

Chcielibyśmy Cię poinformować, że szkolenie, które przeglądasz, jest w archiwum. Jeśli jesteś zainteresowany dostępnymi terminami, sprawdź je poniżej.

W przypadku braku terminów lub gdy potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami +48 510 810 990 lub skorzystania z przycisku "Zapytaj o szkolenie".

Nasze recenzje i certyfikaty

(4.9)

(5.0)

RIS: 2.06/00049/2023

ISO 9001:2015

ISO: 9001:2015

Szkolenie dedykowane jest pracownikom jednostek samorządu terytorialnego, w tym Wójtów, Burmistrzów, Skarbników oraz pracowników Wydziałów Oświaty i Budżetu. Jego głównym celem jest przekazanie uczestnikom konkretnych umiejętności i wiedzy niezbędnej do skutecznego wnioskowania o dodatkowe środki finansowe przewidziane w ramach rezerwy 0,5% części oświatowej subwencji ogólnej
Podczas szkolenia dowiesz się, jak interpretować przepisy prawne, przygotowywać niezbędną dokumentację i stosować kryteria kwalifikacji, aby zwiększyć szanse na uzyskanie dodatkowego finansowania na działania edukacyjne.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu:

Biorąc udział w szkoleniu:

  1. Nauczysz się, jak interpretować i stosować przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz rozporządzenia MEiN dotyczące podziału subwencji oświatowej;
  2. Zdobędziesz umiejętności w zakresie przygotowywania wniosków o dodatkowe środki;
  3. Poznasz i zrozumiesz różne kryteria kwalifikacyjne, decydujące o przyznaniu środków, w tym kryteria na nadchodzący rok.
  4. Dowiesz się jak efektywnie planować wydatki oświatowe, korzystając z możliwości dodatkowego finansowania;
  5. Poznasz sposoby maksymalizacji zasobów finansowych dostępnych dla szkół i przedszkoli przez strategiczne wykorzystanie środków z rezerwy.

Adresaci szkolenia:

  • Pracownicy samorządów
  • Wójtowie
  • Burmistrzowie
  • Skarbnicy
  • Pracownicy Wydziałów Oświaty
  • Pracownicy Wydziałów Budżetu

Wybierając nasz kurs online, zyskujesz:

  • Bezpośredni kontakt z prowadzącym;
  • Możliwość dyskusji i zadawania pytań na bieżąco;
  • Komplet materiałów szkoleniowych w cenie;
  • Certyfikat od Instytucji Szkoleniowej po zakończeniu nauczania, będący potwierdzeniem zdobytych umiejętności i wiedzy.

Program szkolenia:

  1. Podstawa prawna – ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, rozporządzenie MEiN w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
  2. Zasady rządzące podziałem środków z rezerwy.
  3. Zasady podziału subwencji oświatowej w pigułce.
  4. Kryteria, dla których termin jeszcze nie minął.
    • kryterium I- wzrost zadań;
      • weryfikacja raportów miesięcznych przed wnioskowaniem;
      • szacowanie kwoty przysługującej na wzrost zadań na podstawie raportów miesięcznych i metryczki;
    • kryterium II- zdarzenia losowe;
    • kryterium III- żywioły;
    • kryterium IV- odprawy dla nauczycieli;
    • kryterium V- wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne nowych lub zaadoptowanych pomieszczeń;
    • kryterium VI- wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
  5. Kryteria, dla których w tym roku termin już minął, ale powtarzają się corocznie.
    • kryterium VII- błędy MEiN;
    • kryterium VIII- inne. Czy to realne kryterium?

Inne formy finansowania tego szkolenia:

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS):

O dofinansowanie może wnioskować każdy pracodawca, zatrudniający co najmniej jednego pracownika. Jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają żadnego pracownika, nie mogą ubiegać się o wsparcie.

Baza Usług Rozwojowych (BUR):

Baza Usług Rozwojowych to ogólnodostępna, darmowa baza oferująca usługi szkoleniowe i doradcze z europejskim dofinansowaniem. Dzięki Bazie możesz kontynuować edukację, zdobywać wiedzę, poszerzać kompetencje i kwalifikacje. 

Trener

Grzegorz Pochopień

Przez 6 lat pracownik Ministerstwa Finansów, później przez 9 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Ministerstwie Edukacji Narodowej na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat).

Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.
„Nieocenione doświadczenie w obszarze finansowania oświaty, wiedza z zakresu analiz oraz wieloletnia współpraca z samorządami, szkołami i instytucjami oświatowymi pozwoliły mi na zdobycie Państwa zaufania i szacunku oraz gwarantują, że tworzona dla Państwa oferta w zakresie doradztwa w obszarze oświaty jest najlepszą na rynku.”